دانش آموزان مهمترین جامعه هدف فرهنگ سازی برای صرفه جویی آب هستند
04 تیر 1402 - 13:25
بازدید 50
8
رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان: رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان، دانش آموزان را مهمترین جامعه هدف فرهنگ سازی در راستای صرفه جویی در مصرف آب ذکر کرد و گفت: دانش آموزان آینده سازان جامعه هستند و بر همین اساس می طلبد که از نشاط و شادابی آنها در زمینه امید سازی برای آینده بهره گرفت.
منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش گفتمان: اکبر اسدی، امروز یکشنبه( ۴ تیرماه) در مراسم  افتتاحیه طرح داناب در استان کردستان، اظهار کرد: استفاده از نعمات خداوند که در اختیار انسان به عنوان اشرف مخلوقات قرار گرفته، به ویژه نعمت آب باید به درستی صورت گیرد.

وی، دانش آموزان را مهمترین جامعه هدف فرهنگ سازی در راستای صرفه جویی در مصرف آب ذکر کرد و افزود: دانش آموزان آینده سازان جامعه هستند و بر همین اساس می‌طلبد که از نشاط و شادابی آنها در زمینه امید سازی برای آینده بهره گرفت.

رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان، هوا، آب و خاک را سه عنصر اصلی زندگی خواند و بیان کرد: همه ما باید برای حفظ و نگهداری این نعمات و ماندگاری آنها برای آیندگان تلاش کنیم.

وی، با بیان اینکه شکل گیری زندگی در روستاها و محیط شهری در گذشته بر اساس بهره‌گیری از نعمت آب بوده است، ادامه داد: نیاکان ما در طول تاریخ به درستی برای سکنی گزیدن تصمیم گرفته‌اند و آب را معیار اصلی انتخاب محل زندگی خود قرار داده اند، اما متأسفانه امروز این تصمیم گیری به درستی صورت نمی گیرد و مصرف آب بهینه نیست.

وی یادآور شد: جامعه امروزی باید با آموزش و فرهنگ سازی بیشتر، نحوه صحیح مصرف آب را سرلوحه زندگی خود قرار داده و قدر نعمت آب را بدانند.

داناب، پیوند بین فرهنگ، هنر و صنعت آب را تقویت می کند

آرش آریا نژاد، مدیرکل آب منطقه ای استان کردستان در ادامه این مراسم اظهار کرد: تامین آب با سدسازی و پروژه های عمرانی در مناطق سخت استان از مهمترین اقدامات سخت افزاری وزارت نیرو است، اما تا زمانی که اقدامات نرم افزاری در حوزه صرفه جویی صورت نگیرد موفق نخواهیم بود.

وی، آموزش و فرهنگ سازی را مهمترین اقدامات مؤثر در راستای صرفه جویی آب ذکر کرد و افزود: فرهنگ سازی بین فرزندان، موجب رشد و بالندگی کشور می شود؛ لذا می طلبد که وزارت آب و نیرو بیشتر وارد حوزه فرهنگی شود و با اطلاع رسانی و آگاهی سنجی، پیوند بین فرهنگ ، هنر و آب را تقویت کند.

آریا نژاد، با اشاره به اینکه یکی از اقدامات شاخص وزارت نیرو در راستای فرهنگ سازی برای مصرف آب، طرح داناب است، عنوان کرد: بهره گیری از مباحث و ظرفیت‌های دینی و مذهبی برای مصرف بهینه آب تأثیر گذار است.

وی با اشاره به اینکه با اجرای طرح داناب، استفاده بهینه از آب بین جوانان و کودکان فرهنگ سازی می‌شود، بیان کرد: همه ارگان ها باید با همدلی برای اجرای طرح داناب به عنوان ارتباط بین صنعت آب ، فرهنگ و مذهب منطقه تلاش کنند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کردستان، عنوان کرد: مردم و کشاورزان باید بدانند که با بهره‌گیری از کشاورزی مکانیزه می توانند از منابع آب حفاظت کرده و بیشترین بهره وری و صرفه اقتصادی را داشته باشند.

وی یادآور شد: رشد این نگرش در حوزه آموزش و پرورش، مدیران و کارشناسانی را که مصرف بهینه را در اولویت قرار می دهند، به دنبال دارد.

دوران کودکی و نوجوانی فرصت مناسبی برای ترویج مدیریت مصرف بهینه است

حمید رضا گوهری، مدیرکل کانون پرورشی و فکری استان کردستان، در ادامه این مراسم با تأکید بر مصرف به اندازه آب اظهار کرد: میانگین مصرف آب در ایران بیشتر از میانگین جهانی است و زنگ خطر مصرف این منبع خدادادی به صدا در آمده است.

وی افزود: می‌طلبد که در زمینه صرفه جویی در آب فرهنگ سازی بیشتری در جامعه و به ویژه کودکان و نوجوانان صورت گیرد.

مدیر کانون پرورشی و فکری استان کردستان طرح داناب را طرحی فرهنگی برای صرفه جویی در آب ذکر کرد و یادآور شد: دوران کودکی و نوجوانی فرصت مناسبی برای ترویج مدیریت مصرف بهینه است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.