اشیاء تاریخی هگمتانه به خاطر تدابیر امنیتی به تهران برگشت
19 شهریور 1402 - 12:19
بازدید 115
6
استاندار همدان:

روزهای نخست شهریورماه نمایشگاهی از آثار زرین و سیمین مکشوفه در همدان به مناسبت روز همدان و حضور ارزیاب یونسکو در موزه هگمتانه به نمایش گذاشته شد که یک روز قبل از پایان زمان عنوان شده بدون هیچ خبر و اطلاعی به موزه ملی ایران بازگشت. به گزارش گفتمان: نمایشگاه آثار زرین و سیمین در […]

پ
پ

روزهای نخست شهریورماه نمایشگاهی از آثار زرین و سیمین مکشوفه در همدان به مناسبت روز همدان و حضور ارزیاب یونسکو در موزه هگمتانه به نمایش گذاشته شد که یک روز قبل از پایان زمان عنوان شده بدون هیچ خبر و اطلاعی به موزه ملی ایران بازگشت.

به گزارش گفتمان: نمایشگاه آثار زرین و سیمین در موزه هگمتانه در حالی به کار خود پایان داد که یک روز از زمان اعلام شده برای روز آخر آن باقی مانده بود و تعداد زیادی از گروه‌های همدان‌گردی در کنار حجم بالای علاقمندان به دیدن این آثار در زمان مراجعه به موزه با جای خالی اشیاء مواجه شدند.

بعد از این اتفاق فعالان گردشگری و رسانه‌های استان برای چرایی ماجرا ورود کردند، عکس و فیلم زیادی از جای خالی اشیا در فضای مجازی و صفحه فعالان گردشگری کشور از این اتفاق منتشر شد و هنگامی که خبرنگاران دلیل این بی‌خبری را جویا شدند فقط یک پاسخ شنیدند؛ “این اتفاق، به خواسته مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان رقم خورده است”.

علیرضا قاسمی فر گفت: مدیرکل میراث فرهنگی متولی کار هستند و باید از وی سؤال شود اما اینکه برای خبرنگاران مهم است چرا این اتفاق افتاده باید بگویم این اشیا مربوط به موزه ملی است که به امانت به استان همدان داده شد تا زمانی‌که ارزیاب می‌آید از نزدیک ببیند این اشیاء در کجا کشف شده و به ارزش مادی و معنوی هگمتانه پی ببرد.

وی در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه در روز بازدید وی از این نمایشگاه قول تمدید زمان بازدید به مردم داده شده بود اما چرا به آن عمل نشد، تنها به یک جمله اکتفا کرد و افزود: جزو تدابیر امنیتی بود.

استاندار همدان برای توضیح بیشتر درباره دلیل امنیتی بودن بازگشت اشیاء  افزود: تدابیر امنیتی معنای زیادی دارد و همین جمله کفایت می‌کند.

۱۱ شئ ارزشمند تاریخی شامل “کاسه زرین با نقوش گیاهی”، “دستبند طلا با نقوش قوچ”، “‌ظرف نقره آمفورای سیمین با دو دسته شکل حیوانی”، “جام نقره آمفورای سیمین با دو دسته لوله در قسمت پایین”، “خنجر طلایی با نقوش حیوانی”، “دستبند طلا زرین با نقش شیر هخامنشی‌”، “سرستون هخامنشی‌”، “ریتون طلا با شکل سرشیر و بال پرنده‌ مربوط به دوره هخامنشین”، “بشقاب نقره سیمین سلطنتی با نقش شهبانو” و  “بشقاب زراندود سلطنتی با نقوش گیاهی” مربوط به دوره ساسانی بود که “ریتون زرین” شاخصترین شئ کشف شده به شمار می‌رفت.

‌‌این اشیاء قرار بود به مدت پنج روز از دم شهریور ماه ‌در موزه تاریخی هگمتانه تحت عنوان نمایشگاه مشترک موزه ملی ایران و موزه هگمتانه همدان در معرض عموم به نمایش گذاشته شود که درست یک روز قبل از پایان نمایشگاه شبانه جمع آوری و به موزه ملی تحویل داده شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.