ارسال ۶ پرونده آثار ناملموس فرهنگی ایلام برای ثبت در فهرست آثار ملی
17 دی 1402 - 11:08
بازدید 46
3

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از تهیه و ارسال ۶ پرونده آثار میراث ناملموس فرهنگی استان برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور خبر داد. به گزارش گفتمان: فرزاد شریفی با اعلام این خبر اظهار کرد: پرونده ۶ اثر ناملموس فرهنگی استان برای ثبت در فهرست آثار ملی و ارسال به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری […]

نویسنده : امیرحسین فتاحی
پ
پ

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از تهیه و ارسال ۶ پرونده آثار میراث ناملموس فرهنگی استان برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش گفتمان: فرزاد شریفی با اعلام این خبر اظهار کرد: پرونده ۶ اثر ناملموس فرهنگی استان برای ثبت در فهرست آثار ملی و ارسال به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آماده شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام افزود: این آثار شامل بازی بومی محلی قاوان، بازی بومی محلی تیلان، مهارت تهیه و پخت آش قله ماسووا، مهارت پخت و تهیه جوجوش، شیوه سنتی تهیه و فرآوری کره خشک، فرهنگ بومی زندگی چادرنشینی در ایام تعطیلات نوروز است.

شریفی تصریح کرد: برای هریک از این آثار از سوی تیم کارشناسی، مستندنگاری و تحقیقات میدانی انجام شده و پرونده این آثار به‌همراه عکس و فیلم برای بررسی نهایی به دفتر شورای ثبت میراث‌فرهنگی کشور ارسال می‌شود که پس از تصویب شورا در فهرست آثار ملی به ثبت خواهند رسید.

وی ادامه داد: اهمیت این میراث نه‌تنها در ظاهر فرهنگی آن به‌خودی‌خود بلکه در دانش و مهارت‌ها، ارزش اجتماعی و حتی ابعاد اقتصادی است که از یک نسل به نسل بعدی منتقل می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.