آیا کارخانه سیمان می تواند اولین صنعت ورودی به آبدانان لقب گیرد؟
13 آبان 1402 - 10:11
بازدید 49
5

شهرستان آبدانان از معدود مناطقی است که با وجود قدمت زیاد و پتانسیل های مهم اما ردی از صنعت و صنایع بزرگ تولیدی در آن دیده نمی شود و همواره از بیکاری رنج برده و موضوع اشتغال حلقه گمشده این سامان می باشد . به گزارش گفتمان: موضوع «صنعت» شعاری بوده که همواره در ادوار […]

نویسنده : بهروز مردانی
پ
پ

شهرستان آبدانان از معدود مناطقی است که با وجود قدمت زیاد و پتانسیل های مهم اما ردی از صنعت و صنایع بزرگ تولیدی در آن دیده نمی شود و همواره از بیکاری رنج برده و موضوع اشتغال حلقه گمشده این سامان می باشد .

به گزارش گفتمان: موضوع «صنعت» شعاری بوده که همواره در ادوار مختلف مطرح و ایجاد اشتغال دغدغه مردم این سرزمین بوده است ولیکن تا کنون اتفاقی رخ نداده تا این منطقه بکر مانده و خبری از صنعتی شدن نباشد .

اینک پس از مدتها زمزمه هایی مبنی بر ورود صنعت به این خطه به گوش می رسد و حکایت کارخانه سیمانی که قرار بود ۱۲ سال پیش نجات بخش آبدانان شود سر زبانها افتاده و خبر از احیای این کارخانه توسط سرمایه گذاری که مصمم به اجرای آن می باشد مبحث محافل شده است.

در گفتگو با قائم مقام مدیرعامل پروژه احداث کارخانه سیمان آبدانان زاگرس از راه اندازی مجدد این کارخانه خبر می دهد و می گوید ۱۲ سال پیش بنابر مصوبه هیات دولت وقت قرار شد کارخانه سیمان در منطقه آب انار آبدانان احداث گردد اما بنا به عدم همکاری بانک های عامل در خصوص تامین تسهیلات مورد نیاز جهت راه اندازی کارخانه این پروژه پس دو سال عملیات اجرایی در سال ۱۳۹۲ متوقف گردید

محمد حسین همتی می افزاید اینک پس از دو سال و نیم تلاش بی وقفه از سال ۱۴۰۰ تا کنون تیم جدید با ایده های نو درصدد راه اندازی این کارخانه می باشد و حتی بخش اعظمی از کارهای زیرساختی آن نیز انجام گرفته است.

وی با اشاره به بروز رسانی مجوزها در خصوص زیرساختها اظهار میدارد تامین آب شرب و همچنین آب صنعتی، برق کارگاه و نیز برق ایستگاه پمپاژ، راه های دسترسی و….اقداماتی انجام گرفته و یا در حال انجام می باشد .

مهندس همتی در رابطه با راه اندازی کامل پروژه بیان می کند از آنجا که پروژه سنگین و پر هزینه ( بیش از ۴۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار ریالی و ارزی)می باشد لذا رایزنی های لازم در خصوص تامین بخشی از تجهیزات آن از کمپانی های اروپایی انجام و با توجه اکید به سخنان رهبر فرزانه انقلاب مذاکرات لازم در خصوص مابقی تجهیزات که امکان ساخت و تولید آن در داخل کشور فراهم است با شرکت های داخلی صورت گرفته و با توکل به خداوند متعال طی مراحل مختلف و با مشاوره کارشناسان خبره این پروژه مهم عملیاتی خواهد شد که امید است مردم خونگرم حوزه جنوبی بالاخص شهرستان آبدانان از مزایای آن برخوردار شوند.

وی در ادامه به استقرار کارگروه تخصصی در دفتر مرکزی این شرکت واقع در تهران و همچنین به دایر بودن دفاتر کارخانه در ایلام و آب انار اشاره و بیان می کند هم اینک حدود ۴۰ نفر در دفاتر این شرکت و سایت کارخانه مشغول به کار بوده و پیش بینی می شود طی روزهای آتی این تعداد به چند برابر افزایش یابد و همچنین با بهره برداری از پروژه به صورت مستقیم ۶۵۸ نفر و غیر مستقیم ۲۰۰۰ نفر اشتغال ایجاد می کند.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا بلاخره صنعت به آبدانان خواهد آمد یا نه؟

بیشتر بخوانید:
راه اندازی فرودگاه آبدانان در سفر رئیس جمهوری به ایلام
بهره‌برداری و کلنگ زنی طرح های مختلف در آبدانان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.