چهار اثر ملایر موفق به دریافت نشان مهر اصالت ملی شد
27 آذر 1402 - 12:43
بازدید 77
2

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر گفت: چهار اثر هنری ملایر در زمینه قفل‌های فلزی دست‌ساز و سازهای سنتی و منبت نشان مهر اصالت ملی صنایع دستی را دریافت کردند. به گزارش گفتمان: ابراهیم جلیلی روز دوشنبه اظهار کرد: ملایر در ساخت سازهای سنتی و صنایع دستی پیشتاز است و هنرمندان آن دارای […]

منبع : ایرنا
پ
پ

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر گفت: چهار اثر هنری ملایر در زمینه قفل‌های فلزی دست‌ساز و سازهای سنتی و منبت نشان مهر اصالت ملی صنایع دستی را دریافت کردند.

به گزارش گفتمان: ابراهیم جلیلی روز دوشنبه اظهار کرد: ملایر در ساخت سازهای سنتی و صنایع دستی پیشتاز است و هنرمندان آن دارای مهر اصالت این دست‌سازه‌ها هستند.

وی افزود: در آئین داوری دریافت مهر اصالت ملی تولیدات صنایع‌دستی منطقه غرب کشور که با میزبانی همدان برگزار شد و استان‌های لرستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام و همدان حضور داشتند، تولیدات صنایع دستی ملایر خوش درخشید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر بیان کرد: در این آیین ۳۳ اثر از کردستان، ۲۱ اثر از کرمانشاه، ۲۳ اثر از لرستان، ۲۸ اثر از ایلام و ۳۹ اثر از همدان مورد ارزیابی داوران استانی و کشوری قرار گرفت.

جلیلی ادامه داد: در این رویداد “مهران رشیدی” در زمینه ساخت سازهای سنتی، “سعید طلایی” در زمینه ساخت قفل‌های فلزی دست‌ساز، “بهروز کلهر” در زمینه ساخت سازهای سنتی و “فائزه امیری” در زمینه منبت موفق به دریافت نشان مهر اصالت صنایع دستی شدند.

وی یادآور شد: رویداد دریافت مهر اصالت و نشان مرغوبیت هر ۲ سال یکبار در کشور برگزار می‌شود و در نهایت آثاری که موفق به دریافت این نشان ملی می‌شوند، امکان راه‌یابی در سطح بین‌المللی را به دست می‌آورند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر گفت: در حال حاضر بیش از ۲۵ درصد هنرمندان صنایع دستی استان همدان در ۲۰ رشته صنایع دستی ملایر مشغول به فعالیت هستند.

جلیلی یادآور شد: از ۴۵ هزار شاغل در بخش صنایع دستی استان، ۱۲ هزار و ۳۰۰ نفر به طور مستقیم در این شهرستان در بخش صنایع دستی فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه صنایع دستی ۱۵.۵ درصد از اشتغال شهرستان ملایر را به خود اختصاص داده است افزود: حدود پنج هزار و ۳۰۰ کارگاه کوچک و متوسط صنایع دستی در این شهرستان فعال است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر بیان کرد: بیش از ۱۰ هزار هنرمند به طور مستقیم و بیش از ۳۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در حوزه مبل و منبت فعالیت دارند و مبل و منبت حدود ۱۳ درصد از اشتغال شهرستان ملایر را به خود اختصاص داده است.

هنرمندان شهرستان ملایر ۲ سال پیش نیز موفق شدند ۲ نشان ملی اصالت را برای نقش قالی جوزان با رنگ گیاهی و تراش سنگ دریافت کنند.

بیشتر بخوانید:
دستگیری قاتلان فراری در ملایر
«میل کوره آجرپزی» ملایر ثبت ملی شد

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.